Tudomny : Nem matrzmese az rishullm |
Nem matrzmese az rishullm
2004.07.26. 14:15
Az Eurpai rhivatalnak vgre sikerlt bizonytkot tallni arra a hajs mendemondknak tartott jelensgre, mely szerint tzemeletes hz magassg hullmok trnek el a semmibl, gyakran a hajk vesztt okozva.
Az Eurpai rhivatalnak vgre sikerlt bizonytkot tallni arra a hajs mendemondknak tartott ktes jelensgre, mely szerint tzemeletes hz magassg hullmok trnek el a semmibl, gyakran a hajk vesztt okozva. A matrzok gyakorta emlegetik ezeket az rishullmokat, mindeddig azonban senki sem hitt nekik igazn.A trtneteket tesztelni kvn MaxWave projekt rszeknt kt ESA mhold psztzta az cenokat. Hrom ht alatt 10 olyan rishullmot szleltek, melyek magassga meghaladta a 25 mtert.
Az elmlt kt vtized sorn tbb mint 200 szuper-szllt, azaz 200 mternl hosszabb teherhaj tnt el a vizeken. A szemtanuk szerint sokuk vesztt magas s heves vzfalak okoztk, melyek az amgy nyugodt tengerbl tmadtak fel. Mindazonltal a hullmtornyokrl szl trtneteket veken t a fantzia szlemnynek tartottk, s sok tengertuds ragaszkodik azokhoz a statisztikai modellekhez, melyek szerint ilyen jelensgek csupn ezervente kvetkeznek be. "tlagban hetente kt nagy haj sllyed el" - mondta Wolfgang Rosenthal, a nmet GKSS Kutat Kzpont munkatrsa. "Az okokat azonban soha nem tanulmnyoztk olyan rszletessggel, mint egy lgi katasztrfa esetben, egyszeren csak a 'rossz id' szmljra rjk."Egy 11 eurpai szervezetet tmrt konzorcium 2000 decemberben a jelensgek bizonytst, vagy ppen a mendemondk eloszlatst clozva megalaptotta a MaxWave projektet. A projekt rszeknt az ESA kt mholdjt, az ERS-1-et s az ERS-2-t lltotta r a feladatra. A mholdak radarjai 10x5 kilomteres terleteket fotztak, melyekbl 2001-ben kzel 30 000 kszlt egy hromhetes idszak alatt. A hatalmas mennyisg adat alapos ttanulmnyozsa s matematikai elemzse hossz idt vett ignybe.Az eredmnyekrl, a 10 kzel 30 mter magas hullmrl a hten szmolt be az ESA. "Ezek a furcsa rishullmok sokkal nagyobb szmban lteznek, mint azt brki is gondolta volna" - mondta Dr. Rosenthal.A sors irnija, hogy a MaxWave kutats idtartama alatt kt utasszllt haj is tallkozott ezekkel a hullmokkal. A Bremen s a Caledonian Star hdjnak ablakait 30 mteres hullmok zztk be az Atlanti-cen dli rszn. A Bremem a tallkozs utn kt rn keresztl sodrdott navigci s meghajts nlkl. Most hogy ltkhz mr nem fr ktsg, ideje lenne jobban megismerni ezeket az "tonllkat". A kutats kvetkez szakaszban a WaveAtlasz projekt ktvnyi mholdas adatokbl megprblja vilgszerte feltrkpezni a jelensgek elfordulsi helyt. A vgs cl megtudni hogyan jnnek ltre ezek a furcsa jelensgek s melyek a legveszlyesebb terletek. |
|