740.000 vre visszanyl globlis ghajlati smkat fedett fel a Dli-sarkon frt hrom kilomter hossz jgmag, szmol be a Nature magazin.
 Buborkok a jgben |
A
jg elemzse bebizonytja, hogy bolygnk ez id alatt nyolc jgkorszakon esett t, melyeket elg rvid meleg idszakok szaktottak meg, olyanok, mint amit ma is lvezhetnk. Ha ez a sma a jvre nzve is igaz, akkor a kvetkez jgkorszak 15.000 v mlva kvetkezik be. Az adatok segthetnek megjsolni az veghz gzok hatsait az ghajlatra, a jgmagban foglyul ejtett gzok elzetes tesztjei azt mutatjk, hogy a szndioxid szint magasabb, mint az elmlt 440.000 vben. Senki sem tudja igazn, hogy ez hogyan fogja befolysolni ghajlatunkat, azonban a kutatk remlik, a mlt ingadozsainak rszletes feltrkpezse jobb elmletekhez fog vezetni.A tz orszg tudsaibl ll csapat az elmlt vtized nagy rszt azzal tlttte, hogy kinyerjk a gigantikus jgtmbt az Antarktisz keleti fennskjn tallhat Dome C krzetbl. Az
Epica (European Project for Ice Coring on Antarctica) clja mltunk ghajlati titkainak megfejtse, s ezltal jobb betekintst nyjtani abba, ami a jvben rnk vrhat. Nem ez az els jgmag projekt, azonban ez tekint vissza a legmesszebbre az idben. A Dome C 800.000 vnyi hesst tartalmaz, lehetv tve az Epica szmra hogy ktszer olyan hossz ghajlati "feljegyzshez" juthasson hozz, mint a legkzelebbi jgmag rivlisaitl.

"gy vljk ez a projekt valban megvltoztatja az ghajlatrl kialakult szemlletmdunkat" - nyilatkozott az elemzs trszerzje, Eric W. Wolff, a Brit Antarktisz Felgyelet kutatja. A jgmag minden egyes szelete egy-egy trtnetet regl el arrl a tvoli vilgrl, amibl szrmazik. Pldul a tudsok ki tudjk szmtani az ghajlat milyensgt a hidrogn atomok klnbz tpusainak, vagy izotpjainak arnyaibl. A deutrium a hidrogn egy rendkvl nehz izotpja, ha egy jgmintban sok van belle, az arra utal, hogy a hmrsklet melegebb volt, illetve ha kevs, akkor fordtva.A msik fontos dolog, amit a tudsok ki tudnak "olvasni" a jgbl az a lgkri gzok arnylagos koncentrcija. Ezeket az adatokat a magot pettyez apr buborkokbl szerzik meg, melyekben parnyi tartstott leveg rejtzik. "Ez a csodlatos a jgmagokban" - mondta Jerry F. McManus, az amerikai Woods Hole cenkutat Intzet professzora. "Az a leveg hromnegyed milli ves s mg mindig ott pihen ezekben a buborkokban, egszen elkpeszt."Az Epica folyamatosan elemzi a jgmag lgkri gzait, azonban az elzetes eredmnyek arra utalnak, hogy a jelenlegi CO2 szint rendkvl magask. "Soha nem volt tapasztalhat olyan mrtk veghz gz felgylemls, mint napjainkban" - mondta Dr. Wolff.

Az elmlt 800.000 vben a Fld sszessgben egy elg hideg hely volt. A meleg turnusok minden 100.000 vben rkeztek s ltalban rvid letek voltak. Az elmlt 400.000 vben a meleg idszakok krlbell 10.000 vig tartottak, melyeknek ghajlata a maihoz hasonl volt. Korbban hvsebbek voltak ezek az idszakok s valamivel tovbb is tartottak. Nagyjbl 10.000 ve vagyunk az enyhe peridusban, gy elvileg, a sma alapjn egy jgkorszak fel tartannk, azonban mgsem ez a helyzet.Az Epica csapat megjegyzi, a 400.000 vvel ezeltti meleg turnus nagyon hasonltott a mostanihoz, mivel a Fld plyjnak alakja ugyanaz volt, mint most. Akkor ez a kellemes idszak 28.000 vig tartott, gy valsznleg a mostani sem lesz sokkal rvidebb. "Nem fenyeget a kvetkez jgkorszak, mitbb az veghz felmelegeds mg valszntlenebb teszi az elrkeztt, azzal szemben, amit a
Holnaputn cm film jsol" - mondta Dr. Wolff.

Az Epica tudsai remlik, amint teljesen kielemzik a jgmagban eltroldott lgkri gzokat, jval mlyebb tudsanyag fog a rendelkezskre llni az ghajlati sszefggsekrl. Az veghz gzok a mlt globlis hmrskletre gyakorolt hatsnak megismersvel a tudsok kpesek lehetnek megjsolni az emberisg lelkes szndioxid okdsnak kvetkezmnyeit. "Hatalmas vitk zajlanak arrl, hogy vajon az ember vltoztatta-e meg az ghajlatot" - tette hozz McManus professzor. "Ahhoz azonban nem fr ktsg, hogy az ember megvltoztatta a lgkrt, az veghz gzok megnvekedett szintje geolgiailag hihetetlen."