Tudomny : Nyri hullcsillag-elrejelzs |
Nyri hullcsillag-elrejelzs
2004.07.26. 14:16
A nyr a hullcsillagok vszaka, ami idn klnsen ltvnyos lesz, az vente visszatr Perszeida meteorzpor a szoksosnl is jobbnak grkezik. Mostantl szmtva brki kmleli, akrcsak rvid ideig is a nyri jszakai gboltot, valsznleg ki fog szrni nhny tlvilgi fnycskot.
A nyr a hullcsillagok vszaka, ami idn klnsen ltvnyos lesz, az vente visszatr Perszeida meteorzpor a szoksosnl is jobbnak grkezik. Mostantl szmtva brki kmleli, akrcsak egy rvid ideig is a nyri jszakai gboltot, valsznleg ki fog szrni nhny tlvilgi fnycskot. sszessgben a Fldet az v msodik felben igen gazdag meteor tevkenysg fogja jellemezni.A legltvnyosabbak termszetesen idn is a Perszeidk lesznek, melyek augusztus 11. s 12. jjeln rik el cscspontjukat, a zpor rnknt 50-100 fnyes meteort hoz azok szmra, akik a vrosi fnyektl tvol figyeli a stt gboltot. Az idei v klnsen kedvez a Perszeidkat figyelk szmra, rszben azrt, mert az elmlt vekkel ellenttben idn nem zavar be az ers holdfny, rszben pedig azrt, mert bolygnk ezttal ersebb meteortrmelk koncentrcival tallkozik, jsoljk a csillagszok, ami az tlagosnl nagyobb meteor aktivitst eredmnyez.
A Perszeidk trmelkdarabok, tbbsgkben nem nagyobbak egy homokszemnl, nha azonban elrik az veggolynyi nagysgot is. A trmelket a Swift-Tuttle stks hagyta maga utn, ami 128 vente szeli t a bels Naprendszert. A rszecskk mretbl addan ez a meteorzpor minimlis veszlyt jelent az reszkzkre s gyakorlatilag semmilyet a fldi megfigyelk szmra.Perszeidk elfutrai mr jlius 17. ta megjelentek, ezek leginkbb a kora hajnali rkban szlelhetk, igaz rnknt csupn pr szeli t az eget, azonban augusztus msodik hethez kzeledve egyre nvekedni fog a szmuk. Az esemny cscspontjakor percenknt lthatjuk a fnycskokat. A Perszeidk utols tagjaival augusztus 24-n tallkozhatunk.A fenti esemny mellett mg legalbb tz kisebb meteor-ltvnyossg vrhat jliusban s augusztusban. Br rnknti arnyuk csupn tredke a Perszeidknak, sszessgben szles vlasztkot grnek sznben, sebessgben s tvonalaikban. Ilyenek lesznek a Dli Delta Aquaridk, melyek halvny, kzepes sebessg meteorokat eredmnyeznek, az Alfa Kaprikornidk, melyeket lass, fnyes, hossz csvj meteorokknt jellemeznek, s a Kappa Cignidek, melyek szintn lassan mozognak s idnknt ragyog fnyek. szlelskhz semmilyen segdeszkzre nincs szksg, csupn kt szemnkre s kzepes mennyisg trelemre. ltalban a hajnali rk a legalkalmasabbak az g kmlelsre, ekkor ktszer annyi meteort lthatunk, mint estnknt.
|