Tudomány : Amerikai járatra váltana jegyet a Beagle 3 |
Amerikai járatra váltana jegyet a Beagle 3
2004.07.30. 11:29
Colin Pillinger felkérte az amerikai űrhivatalt egy Beagle egység szállítására 2009-ben induló Mars Science Laboratory szondájukon. Pillinger professzor elmondta, amint lehetséges szeretne egy újabb Beagle műszercsomagot eljuttatni a vörös bolygóra.
Colin Pillinger felkérte az amerikai űrhivatalt egy Beagle egység szállítására 2009-ben induló Mars Science Laboratory szondájukon. Pillinger professzor elmondta, amint lehetséges szeretne egy újabb Beagle műszercsomagot eljuttatni a vörös bolygóra."Múlt héten írtunk a NASA-nak, megkérdezve, hogy nem szeretnének-e egy Beagle egységgel ellátni az MSL-t, amit egy érdekes helyen lerakhatnának" - mondta. A Mars Science Laboratoryt arra tervezték, hogy kikövezze az utat egy minta visszajuttató expedíció számára. Az MSL rendelkezik egy "okos" marsjáróval, melyet egy "égidaru" segítségével bocsátanak le a felszínre. A jármű legalább egy marsi esztendeig fog működni biológiai kutatásokat végezve, valamint kibővíti a jelenlegi felszínen dolgozó egységek geológiai munkáját.Pillinger professzor, a balvégzetű Beagle 2 vezető tudósa az Űrkutatási Bizottság (Cospar) párizsi tudományos gyűlése előtt egy újabb expedíció felküldésének fontosságát bizonygatta. "Ha mintát akarunk eljuttatni a Marsról a Földre, akkor úgy vélem előtte alaposan át kell tanulmányozni, hogy biztosak legyünk benne, mindent megtettünk a legjobb minták visszajuttatása érdekében" - mondta. A Beagle 2 atyja a jövő Mars kutatását megvitató ülésen szólalt fel, hozzátéve, hogy véleménye szerint elengedhetetlen annak vizsgálata, hogy volt-e valaha is élet a bolygón mielőtt emberi küldetéseket küldenének felkutatására. "Ha embert küldünk oda, akkor óhatatlanul eljuttatjuk a Föld mikrobiológiáját is naprendszerbeli szomszédunkra, ami onnantól kezdve már soha nem lesz a régi" - magyarázta.Steve Squyres professzor - az amerikai marsjárók tudományos műszereinek főfelügyelője, és egyben a bizottság tagja - kifejezte abbéli reményét, hogy a NASA robot felderítőinek sikere lezárta a leszállóegységek mobilitásának fontosságáról zajló vitákat. Pillinger professzor azonban azzal érvelt, hogy a Beagle-nek olyan egyedülálló képességei vannak, melyek hiányoznak más tudományos eszközökből, egészen pontosan az, hogy a Mars talaja alá ássanak.
"Ha valaki azt állítja, hogy a Beagle helyhez kötött, akkor azzal kész vagyok azonnal vitába szállni. Mi nem keresztben haladtunk volna, hanem lefelé, ami szerintem felderítési szempontból nagyon fontos tényező" - hangoztatta Pillinger professzor a "vakondra", egy ásó műszerre utalva, melyet felszín alatti talajminták vételezésére terveztek. Az Open University tudósa kitért azokra a tényezőkre is, amik az első leszállási kísérletet meghiúsíthatták. "Nem tudjuk mi romlott el. Lehet hogy valami olyan apróság, mint egy egyszerű ellenállás egy kommunikációs láncban" - mondta. "A legvalószínűbb hogy a bolygó légköre vékonyabb volt a vártnál."Az Európai Űrhivatal eközben egy saját, ExoMars névre keresztelt leszállóegységet tervez az élet maradványainak felkutatására, ami valószínűleg szintén 2009-ben indul.
|